szombat, július 25, 2015

8./ Biztosítások

Mennyi ideig vagyok még Magyarországon biztosítva?


Ha nem rögtön a magyarországi munkaviszonyod megszűnése után egy nappal indul a németországi munkaviszonyod (ami valószínű), akkor felmerül a kérdés:
Miután megszűnik a munkaviszonyom, mennyi ideig vagyok még biztosítva?


Ha a biztosítás (pl. munkaviszony) a megszűnését megelőzően megszakítás nélkül legalább 45 napig fennállt, akkor az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság további 45 napig marad fenn.

Ha a biztosítás (pl. munkaviszony) 45 napnál rövidebb volt a megszűnését megelőzően, akkor az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság azzal – a 45 napnál kevesebb – időtartammal hosszabbodik meg, amennyi ideig a jogosultsági feltétel fennállt (pl. a 30 napig fennálló munkaviszony esetén 30 nappal).

Ha a jogosultsági feltétel (pl. munkaviszony) megszűnését megelőzően az utolsóként megszűnt jogosultsági feltétel nem állt fenn 45 napig, azonban előtte volt 45 napnál hosszabb ideig fennálló jogosultság, és ezek közt max. 30 nap telt el, akkor az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság az utolsó feltétel megszűnését követően még 45 napig marad fenn.
  Forrás: OEP

***

Németország




  • Krankenversicherung / Egészségbiztosítás
    A különböző biztosításokhoz, különböző szintű ellátás jár!
    (Anmeldung után másnap intéztük. Ügyintézési idő: kb. 2 perc. A biztosítás az egész családra vonatkozik. Férj, feleség, gyerekek. Fényképet adtunk a biztosítási kártyához (gyerekekről nem kell), ezt később postázták.) 
  • Haftpflichtversicherung / Felelősségbiztosítás
    (Ezt mi a bankunknál kötöttük meg, pontosabban a bankban, de az Allianz-nál.) 
  • Unfallversicherung / Balesetbiztosítás 
  • Rentenversicherung / Nyugdíjbiztosítás 
  • Rechtsschutzversicherung / Jogvédelmi biztosítás 
  • Egyéb


Krankenversicherung / Egészségbizosítás 
Gesetzlich oder privat? / Kötelező vagy privát?

Ha az éves fizetés nem éri el az 52.500 Eurót (2015-ben), és nem egyéni vállalkozó vagy szabadúszó, illetve állami alkalmazott, akkor a kötelező (vagy állami) egészségbiztosítási rendszerbe / Gesetzliche Krankenversicherung-ba kerül az ember.
A bruttó bérből egységesen 15,5%-ot vonnak le. (2015-ben)
Frissítés: 2025-ös év: Az alkalmazottak csak akkor léphetnek ki a kötelező egészségbiztosításból és köthetnek magánbiztosítást, ha éves bruttó jövedelmük 73 800 euró (havi 6 150 euró).


A kötelező és a privát betegbiztosítás esetén is választhatunk a különféle Krankenkasse-k közül. Minden évben készül róluk rangsor. De nem csak a rangsor alapján érdemes választani. Meg kell nézni, melyiknél milyen szolgáltatások számítanak bele a díjba, milyen vizsgálatok után milyen kedvezmények járnak (pl.35 év felett ingyenes rákszűrés, vagy ha elmész szűrővizsgálatokra akkor kapsz kedvezményt...)

Táppénz:
  • az első 6 hétben (több részletben is lehet) a táppénz a bér 100%-a, melyet a munkáltató fizet
  • a 6. hét után következő 72 hétben a Krankenkasse fizeti a bruttód 70%-át.
Családi egészségbiztosítás - csak a Kötelezőben / Gesetzliche-ben!
Ha úgy alakul, hogy (pl.) csak a férj kap állást, a feleség és a gyerekek pedig vele költöznek, de egyenlőre ő az egyetlen kenyérkereső, nem kell megijedni.
Lehetőség van az egész családra megkötni a biztosítást.

A 18 év alatti gyerekek gyógyszerei ingyenesek! Nem tudom az antibiotikumokra is vonatkozik e ez, de az alapvető gyógyszerek biztosan. Lázcsillapító, köptető, Elmex gél a fogakra...


Az emberek 90%- a Gesetzliche Krankenversicherung-ba tartozik. Nem véletlenül! 
Alkalmazottként, még ha jól keresünk is, nagyon meg kell gondolni, hogy átlépjünk -e a privátba. 
- A privátban nincs családi biztosítás, minden családtagnak egyénileg kell szerződnie, saját díjszabással.
- Csak akkor léphetünk ki belőle, ha munkanélküliek leszünk, és még nem töltöttük be az 55. életévünket.
- Aki betöltötte az 55-öt, már nem léphet vissza a Gesetchlich-be, életünk végéig benne kell maradnunk. Akkor is, ha utána elveszítjük az állásunkat, vagy rokkantsági nyugdíjat kapunk.
- Közben előre kell gondoskodnunk a nyugdíjas éveinkre is, mert a nyugdíj után megugrik a havi költség. Egy átlagos alkalmazottnak a munkakezdéstől a nyugdíjas koráig minden hónapban havi 300 Euro-t kell félretennie havonta, hogy a nyugdíjba vonulása után is ki tudja majd fizetni a privát egészségbiztosítás havi díjait.
Részletesebb információkat és összehasonlításokat a témáról a bekezdés címe alatti linken találsz.


Haftpflichtversicherung / Felelősségbiztosítás

Havi díja 15 Euró körüli összeg. Nemrég mesélte az egyik ismerős, hogy elvesztette a kulcsát. Mivel ugyanaz a kulcs nyitotta a tárolókat, szemetest, mosókonyhát, kaput, a lakók követelték a zárak kicserélését, aminek költsége elég horrorisztikus magasságokba szökött. Ha lett volna az illetőnek felelősségbiztosítása, jópár százassal vastagabb maradt volna a pénztárcája.


Unfallversicherung / Balesetbiztosítás

A munkaadók kötnek az alkalmazottaikra balesetbiztosítást, de ez csak a munkábajárás során elszenvedett balesetek utáni költségeket fedezi.
Ezen túl mindenki saját belátása szerint köt (vagy nem köt) balesetbiztosítást.
Az iskolák is kötnek a tanulóikra.


Rentenversicherung / Nyugdíjbiztosítás

Gesetzliche Rentenversicherung – törvényileg előírt nyugdíjbiztosítás. Az alkalmazottat / Angestellte-t a munkáltatója jelenti be. Nem mi választjuk.

Private Rentenversicherung / magán nyugdíjpénztár.
Lehetőség van rá, hogy a kötelezőn kívül kiegészítsd a nyugdíjadat. Ez az Altersvorsorge / öngondoskodás egyik lehetséges formája. Ezen belül is lehet Riester Rente és Basis Rente.



Rechtsschutzversicherung / Jogvédelmi biztosítás

Az ügyfelek jogi segítséget kérhetnek akár társadalombiztosítási, munkajogi, vagy egyéb témákban. 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.